Bądź na bieżąco!Zapisz się do naszego newslettera
i ciesz się najnowszymi informacjami
z Twojego regionu.

Od dziś będziesz wiedział(a) wszystko to, co dzieje się interesującego nie tylko w Twoim sołectwie lecz także w całej Twojej okolicy. Nie zwlekaj, zapisz się już teraz!

zapisz się
Bądź na bieżąco!
zapisz się Zapisz się do naszego newslettera i ciesz się najnowszymi informacjami z Twojego regionu.
DZIŚ:
poniedziałek,24 stycznia
Imienieny:
Felicja, Rafał, Tymoteusz
dziś
pogoda_1
°C
jutro
pogoda_2
°C
Wyznacz trasę swojej podróży
1
2
Harklowa i jej mieszkańcy współcześnie
obrazek
Pamiętam czasy , gdy stosunek rodzin gospodarzy do utrzymujących się z innej pracy wynosił jak 80 do 20 , dzisiaj te proporcje są odwrotne , wieś stopniowo zatraca swój pierwotny charakter . Rolnictwo w podhalańskiej odsłonie to ogromne rozdrobnienie gruntów , małe powierzchnie gospodarstw i wysokie ceny ziemi . Jeśli do tego dodać niższe niż w innych regionach kraju ceny skupu naszego podstawowego produktu - mleka - i osobliwą gorliwość całego panteonu instytucji , które mimo haseł pomocy i wsparcia rolnictwa je dławią , perspektywy na przyszłość nie są najlepsze . Nikt
z decydentów nie zwraca uwagi na to , że produkujemy praktycznie bez chemii a przede wszystkim jesteśmy gwarantami utrzymania walorów krajobrazowych i kulturowych ziemi podhalańskiej .
Zmiany w realiach życia na wsi stały się też zaczątkiem działań pozytywnych w zakresie inicjatywy gospodarczej samych mieszkańców . Harklowa słynie obecnie z firm malarskich Chmielak i Wrocmal , prężnie działa też firma budowlana Wojciecha Chmielaka , zakład drzewny Wojciecha Karkuli , hydraulik Marek Plewa , Stacja Paliw Statoil , małe zakłady stolarskie . Ważnym impulsem rozwoju była i jest emigracja zarobkowa do USA i krajów UE .
Komentarze
Nie ma jeszcze komentarzy
Dodaj komentarz

UWAGA! Dodawanie komentarzy tylko dla zarejestrowanych użytkowników. ZALOGUJ SIĘ | ZAREJESTRUJ SIĘ