Bądź na bieżąco!Zapisz się do naszego newslettera
i ciesz się najnowszymi informacjami
z Twojego regionu.

Od dziś będziesz wiedział(a) wszystko to, co dzieje się interesującego nie tylko w Twoim sołectwie lecz także w całej Twojej okolicy. Nie zwlekaj, zapisz się już teraz!

zapisz się
Bądź na bieżąco!
zapisz się Zapisz się do naszego newslettera i ciesz się najnowszymi informacjami z Twojego regionu.
DZIŚ:
sobota,23 października
Imienieny:
Marleny, Edwarda, Seweryna
dziś
pogoda_1
°C
jutro
pogoda_2
°C
Wyznacz trasę swojej podróży
1
2
Biblioteka Publiczna w Harklowej
obrazek
Biblioteka w Harklowej mieści się w budynku remizy OSP w pomieszczeniach dawnej poczty . Prowadzi ją Pani Monika
Luberda oferując dostęp tak do książek jak i komputera we wtorek 9 : 00 - 17 : 00 , środę 13 : 00 - 17 : 00 i piątek 9 : 00 - 17 : 00 . Pani Monika ma wiele ciekawych pomysłów odnośnie organizacji zajęć dla dzieci , myślę więc , że wraz z Radą Sołecką zbudujemy tu platformę działań w tej jakże ważnej kwestii ... .

Historia Biblioteki Publicznej w Harklowej w opracowaniu Moniki Luberdy :

W roku 1956 Biblioteka Powiatowa w Nowym Targu powołała do istnienia filię w Harklowej jako bibliotekę gromadzką, podległej Bibliotece Gminnej w Łopusznej. Mieściła się od początku na poddaszu szkoły podstawowej. Kierował nią sam dyrektor szkoły, Władysław Piątkowski. Jego postać jest bardzo ważną w kształtowaniu się wizerunku biblioteki na tym terenie, gdyż oprócz promocji książki w Harklowej, dowoził bajki i opowiadania do oddalonego o około 3 km Szlembarku. Prawdopodobnie prowadził tam głośne czytania dla dzieci uczących się w szkole podstawowej. Po przejściu na emeryturę placówką zaczęła się zajmować jego córka – Franciszka. Po niej opiekę nad biblioteką przejęła w roku 2001 Iwona Nenko (po mężu Faltyn), a później w roku 2002 Maria Bednarczyk, w roku 2006 Magdalena Chmielak oraz Bożena Celińska-Organa, a w roku 2007 Monika Luberda (ponownie objęła to stanowisko we wrześniu 2014 roku). Pracowały tutaj także: Maria Zapotoczna (2009), Anna Parzygnat (2013-2014).
W roku 2006 Biblioteka Publiczna w Harklowej została przeniesiona do Remizy Ochotniczej Straży Pożarnej, w której jest do dnia dzisiejszego. Zajmuje dwa pomieszczenia na parterze o powierzchni 39 m2.
Książnica współpracuje nadal ze szkolą podstawową i zaprasza na głośne czytania przedszkolaki. Placówka może także liczyć na wsparcie ze strony sołtysa i Japonki Akiko Miwa, którzy bardzo chętnie stają się współtwórcami rożnych imprez bibliotecznych i lokalnych z udziałem tej instytucji.
Rok sprawozdawczy 2015 zamknął się ilością książek w liczbie 12228 wolum. I jest to księgozbiór zaawierający literaturę polską i zagraniczną dla dzieci i młodzieży, literaturę piękną dla dorosłych, a także popularno-naukową (w tym słowniki, encyklopedie, leksykony, albumy, pomoce szkolne itp.). Ponadto biblioteka kładzie spory nacisk na gromadzenie literatury regionalnej, opracowań lokalnych oraz publikacji współczesnych twórców gwarowych.
Jednym z zadań biblioteki jest promocja czytelnictwa i kultury. I ponieważ jest ona tworzywem ciągle się rozwijającym, to w dalszym ciągu można ją udoskonalać, poprawiać, dodawać, rozszerzać bądź zmieniać propozycje imprez dla użytkowników, aktualizując bieżącą ofertę. Przyszłość może przynieść nowe rozwiązania, ale nie oznacza to, że współczesne metody pracy będą bezużyteczne. Trzeba wykorzystywać technologię, aby przyciągnąć do bibliotek jak najwięcej czytelników. Bowiem dla nich biblioteki istnieją, trudzą się i przekształcają.

Komentarze
Nie ma jeszcze komentarzy
Dodaj komentarz

UWAGA! Dodawanie komentarzy tylko dla zarejestrowanych użytkowników. ZALOGUJ SIĘ | ZAREJESTRUJ SIĘ