Bądź na bieżąco!



Zapisz się do naszego newslettera
i ciesz się najnowszymi informacjami
z Twojego regionu.

Od dziś będziesz wiedział(a) wszystko to, co dzieje się interesującego nie tylko w Twoim sołectwie lecz także w całej Twojej okolicy. Nie zwlekaj, zapisz się już teraz!

zapisz się
Bądź na bieżąco!
zapisz się Zapisz się do naszego newslettera i ciesz się najnowszymi informacjami z Twojego regionu.
DZIŚ:
piątek,19 kwietnia
Imienieny:
Adolf, Leon, Tymon
dziś
pogoda_1
°C
jutro
pogoda_2
°C
Wyznacz trasę swojej podróży
1
2
<POWRÓT
Taki był rok, który już za nami...
obrazek
Tak było rok temu. Ze zboczy gorczańskiej Fiedorówki widać było całun z gęstej mgły, który pokrył wsie w dolinie. Może i nie bez przyczyny, bo przecież dopiero rozpoczął się Nowy Rok 2021, a w pobliskiej Nowej Białej rozegrała się tragedia, w jaką trudno było uwierzyć… .

Rok 2021 był w Harklowej czasem znaczących zmian, zmagań z przeciwnościami, ale mimo wszystko sprawy – czasem wolniej, czasem szybciej – szły do przodu.

Z początkiem roku nastąpiły wybory nowego zarządu Ochotniczej Straży Pożarnej, młodzi następcy z dużą energią kontynuują strażackie powinności, z których najważniejszą jest utrzymanie gotowości bojowej. Piękną i również utrzymaną tradycją stał się udział strażaków w życiu społecznym swojej miejscowości, za co serdecznie dziękuję!
Wielkie zmiany nastąpiły w naszej Parafii, gdzie do posługi kapłańskiej jako Proboszcza nominowano ks. Bogusława Borka. Ks. Bogusław w tym krótkim czasie dał się poznać jako kapłan wielkiego serca i równie wielkiej otwartości dla swoich parafian. Okazji do pogłębiania praktyk religijnych nie brakuje, gdyż ks. Proboszcz ma do pomocy ks. Kanonika Eugeniusza Dziubka, który na zasłużonej emeryturze postanowił zamieszkać wśród nas, po 35 latach posługi jako Proboszcz w Harklowej. Tutaj również podziękowanie dla parafian i Koła nr 25 ZP w Ameryce Północnej za ofiarność, oraz dla grona osób wyróżniających się zaangażowaniem we współpracy z ks. Proboszczem, na czele z naszym radnym Teofilem Chmielakiem.

Kolejną wiejską organizacją, bez której ten rok - mimo oczywistych ogólnoświatowych trudności – byłby dosłownie pozbawiony smaku jest nasze Koło Gospodyń Wiejskich. Panie w coraz liczniejszym składzie godnie reprezentują naszą wieś na przeglądach, na scenie, i przede wszystkim tu, na „własnym podwórku”. Pięknym tegorocznym akcentem była organizacja akcji szczepień, połączona z piknikiem rodzinnym, gdzie znowu - jak kiedyś – można było się spotkać, skorzystać z wielu atrakcji a nade wszystko zaszczepić.
W szeroko rozumianej kulturze prym wiedzie zespół Mali Horklowianie, z którym Instruktorzy śmiało i z sukcesami promują naszą wieś na scenach. Bo mieć Zespół, do tego i Muzykę to dla wsi honor, a mając jeszcze Oddział Związku Podhalan… . A my mamy! Dlatego mogliśmy godnie świętować tu w kraju 50 – lecie Koła nr 25 ZP W Ameryce Północnej, a i swoją 5-tą rocznicę działalności. Miłym akcentem był też kolejny wygrany turniej piłkarski na zawodach Związku Podhalan w Łopusznej.
Podziękowania za aktywność, otwartość i profesjonalizm dla Biblioteki Publicznej w Harklowej, która pod kierownictwem P. Moniki Luberdy, mimo skromnych warunków lokalowych, jest dla wielu miejscem, gdzie można rozwijać nie tylko czytelnicze pasje.

W sprawach sołeckich zastoju nie ma, chociaż tempo niektórych spraw może przyprawić o ból głowy.
Duże zainteresowanie wzbudziła sprawa miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i związanych z tym problemów. O ile nasz opór w kwestii forsowanego przez RDOŚ kolejnego korytarza ekologicznego był skuteczny, o tyle nie udało się wpłynąć na zmianę stanowiska Wód Polskich, ograniczającego perspektywy inwestycji na znacznej części terenów, co do których istniała wcześniej pozytywna prognoza.
Projekt kanalizacji z pozwoleniem na budowę jest gotowy. Nie widać jednak żadnego zaangażowania Podhalańskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego w sprawę rozbudowy oczyszczalni w Dębnie, na wysłanego e-mail-a w tej sprawie nie otrzymałem odpowiedzi, niebawem skieruję więc pismo w wersji tradycyjnej.
W roku 2021, po półtorarocznej przerwie, wznowiono prace na drodze wojewódzkiej, jednak mimo terminu ich wykonania określonego na 30 listopada 2021, trudno uznać roboty za skończone. Ilość interwencji z naszej strony w sprawie ewidentnych „niedoróbek” była już spora, założenia projektu dobrze wyglądały tylko na papierze, bo wcielenie ich w życie widać zwłaszcza na skrzyżowaniu z ulicą Podhalańską.
Toczą się sprawy regulacyjne stanu prawnego dróg: Na Koszary, Pod Monisko, Koło Gandery. W tym roku wykonano asfaltowanie dróg Za Cmentarzem oraz odcinka ulicy Zielonej, co było możliwe właśnie dzięki wcześniejszym zabiegom o prawidłowy stan prawny. Żwirowanie i naprawy dróg rolniczych i leśnych prowadzono według potrzeb.
Oprócz tego m.in. zajmowaliśmy się sprawami: sprzeciwu konserwatora zabytków w sprawie Szkoły, zabezpieczenia powodziowego, planami poszerzenia obszaru Natura 2000 i innymi – istotnymi w bliższej i dalszej perspektywie – problemami.
Udało się również kontynuować prace przy zabytkowych nagrobkach, odnowiono kapliczkę Św. Kingi, a w trakcie renowacji jest ołtarzyk z kapliczki W Polu.
W sprawie Szkoły, koniec roku przyniósł - pozwolę sobie na nieśmiałe określenie - przełom. Przyjęty MPZP daje możliwość usytuowania w miejscu, o którym myślimy budynku nowej szkoły, a konserwator zabytków w przysłanym kilka dni temu do Urzędu Gminy e- mailu wstępnie, pozytywnie odniósł się do kolejnej przygotowanej koncepcji architektonicznej (na zdjęciu). Tak więc nadzieja, zaznaczam że ostrożna, ale jest. I z tą nadzieją wejdźmy w ten Nowy Rok 2022.

Działamy dalej, dziękuję za wszystko, bo wiele z tych spraw jest Waszym udziałem!!!
GALERIA ZDJĘĆ
Komentarze
Nie ma jeszcze komentarzy
Dodaj komentarz

UWAGA! Dodawanie komentarzy tylko dla zarejestrowanych użytkowników. ZALOGUJ SIĘ | ZAREJESTRUJ SIĘ