Bądź na bieżąco!Zapisz się do naszego newslettera
i ciesz się najnowszymi informacjami
z Twojego regionu.

Od dziś będziesz wiedział(a) wszystko to, co dzieje się interesującego nie tylko w Twoim sołectwie lecz także w całej Twojej okolicy. Nie zwlekaj, zapisz się już teraz!

zapisz się
Bądź na bieżąco!
zapisz się Zapisz się do naszego newslettera i ciesz się najnowszymi informacjami z Twojego regionu.
DZIŚ:
sobota,23 października
Imienieny:
Marleny, Edwarda, Seweryna
dziś
pogoda_1
°C
jutro
pogoda_2
°C
Wyznacz trasę swojej podróży
1
2
<POWRÓT
Konsultacje w sprawie poszerzenia obszaru chronionego Natura 2000: stanowisko sołtysa Harklowej
obrazek
Pan Radosław Koryga
Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Krakowie


W nawiązaniu do sprawy konsultacji społecznych dotyczących planowanej korekty granic obszaru Natura 2000 Górny Dunajec PLH120086 poprzez znaczące poszerzenie obszaru chronionego, jako sołtys wsi Harklowa wyrażam sprzeciw.

Będąc bacznym obserwatorem procesów przyrodniczych zachodzących w terenie, który pozostaje w waszym zainteresowaniu zauważam ogrom zmian, które zaszły na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Jednakże owe zmiany nie wynikają w głównej mierze z działalności człowieka, lecz są efektem cyklicznych wezbrań rzeki Dunajec, skutkujących ciągłym poszerzaniem koryta, wzrostem powierzchni kamieńców i kurczeniem się pasa zadrzewień. Dolina Dunajca jest gęsto zaludniona, przez co przedmiotem naszej troski było, jest i będzie zapobieganie negatywnym skutkom powodzi godzących bezpośrednio w infrastrukturę, taką jak drogi, mosty czy budynki. Należy mieć na względzie fakt, że nasze wsie były tu lokowane przed wiekami, stąd też wynika nasze prawo do życia w tym miejscu i do obrony przed siłą żywiołu.

Wprowadzenie restrykcyjnej formy ochrony, jaką Państwo proponujecie niczego nie zmieni, jeśli chodzi o powierzchnie kamieńców czy też łęgów. Obszary te, kiedyś wykorzystywane gospodarczo (pobór żwiru, kamienia, drewna na opał, pastwiskowanie), dzisiaj są pozostawione Naturze, bez konieczności formalizowania takiego stanu rzeczy. Istotnym dla samorządów problemem, w przypadku tak znacznego poszerzenia granic obszaru chronionego, będzie zwielokrotniona trudność w uzyskaniu Państwa aprobaty dla działań związanych z zapobieganiem, lub konieczną reakcją na skutki powodzi.

Jeśli chodzi o społeczną akceptację propozycji RDOŚ uważam, że w Harklowej będzie o nią trudno. Przypomnę tutaj nieroztropną decyzję RDOŚ z roku 2016 o sprzeciwie wobec zamiaru kontynuacji zabezpieczenia brzegu Dunajca w miejscu o lokalnej nazwie W Polu, niweczącą wówczas ciężką pracę samorządu czy też próbę wyznaczenia kolejnego na naszym terenie korytarza ekologicznego w terenach przeznaczonych do zabudowy, przy okazji uzgodnień miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w roku 2020. Nie ma przyzwolenia na niebywałą swobodę, z jaką RDOŚ podchodzi do własności prywatnej, co ma miejsce również w tej sprawie.

Z poważaniem:
Grzegorz Guroś, sołtys Harklowej
Komentarze
Nie ma jeszcze komentarzy
Dodaj komentarz

UWAGA! Dodawanie komentarzy tylko dla zarejestrowanych użytkowników. ZALOGUJ SIĘ | ZAREJESTRUJ SIĘ