Bądź na bieżąco!Zapisz się do naszego newslettera
i ciesz się najnowszymi informacjami
z Twojego regionu.

Od dziś będziesz wiedział(a) wszystko to, co dzieje się interesującego nie tylko w Twoim sołectwie lecz także w całej Twojej okolicy. Nie zwlekaj, zapisz się już teraz!

zapisz się
Bądź na bieżąco!
zapisz się Zapisz się do naszego newslettera i ciesz się najnowszymi informacjami z Twojego regionu.
DZIŚ:
poniedziałek,26 lipca
Imienieny:
Anna, Grażyna, Mirosława
dziś
pogoda_1
°C
jutro
pogoda_2
°C
Wyznacz trasę swojej podróży
1
2
<POWRÓT
48 Konkurs Potraw Regionalnych Góralskie Jadło
obrazek
W niedzielę 11 lipca po rocznej przerwie spowodowanej przez pandemię wirusa COVID-19, odbył się 48 konkurs potraw regionalnych Góralskie Jadło organizowany tradycyjnie przez Gminny Ośrodek Kultury w Łopusznej. Konkurs ze względu na wciąż panujące obostrzenia pandemiczne zorganizowany został w zmienionej formie. Został on podzielony na trzy etapy, które odbywają się w Krempachach, Łopusznej i Ludźmierzu. Inaczej również niż do tej pory konkurs odbywa się w formie zamkniętej uczestniczą w nim tylko przedstawiciele miejscowości. Koło z Harklowej do konkursu przystąpiło w Krempachach. W Wiejskim Domu Kultury spotkały się gaździny z Dębna, Dursztyna Harklowej, Krempach i Nowej Białej. Zgodnie z regulaminem miałyśmy przygotować trzy potrawy na gorąco były to polewka grzybowo, sałata na syrwotce i kark świński w kapuście ale jak podaje przyśpiewka zaśpiewana podczas konkursu:
"Baby Horklowianki paradne gaździny
tak jak one warzą nie warzy nikt inny",
stół został zapełniony innymi smakołykami. Było i na słodko i na słono aby zaspokoić wszystkie gusta. Tak więc można było spróbować bab drożdżowych, ciasta z owocami, oscypków, sera z ziołami, buncu, moskoli, boczku i schabu pieczonego, pasztetu z królika, chleba z ziołami i smalcem, a wszystko popić kompotem z wiśni i truskawek i napojem miętowym. Komisja konkursowa po degustacji niezliczonych potraw przyznała wyróżnienia i tak nasze koło otrzymało wyróżnienie za polewkę grzybową, ciasto drożdżowe z makiem i napój miętowy.
Konkurs mimo iż w skromniejszym gronie był okazją do spotkania gospodyń z sąsiednich miejscowości przy wspólnym śpiewie gaździny miło spędziły niedzielne popołudnie.
Niewątpliwą stratą był oczywiście brak gości bo nic nie cieszy tak jak znikające ze stołu potrawy i zadowolenie na twarzy świadczące, że wszytko było smaczne, mamy jednak nadzieję, że w przyszłym roku spotkamy się już w większym gronie jak to bywało w poprzednich latach.
Bardzo dziękujemy za obecność przedstawicielom naszej miejscowości, którymi byli sołtys wsi Grzegorz Guroś, przedstawiciel Rady Sołeckiej Andrzej Gaberek, prezes oddziału Związku Podhalan Mieczysław Wrocławiak oraz naczelnik OSP Maciej Chmielak z małżonką.

Katarzyna Bryja
Przewodnicząca KGW w Harklowej
GALERIA ZDJĘĆ
Komentarze
Nie ma jeszcze komentarzy
Dodaj komentarz

UWAGA! Dodawanie komentarzy tylko dla zarejestrowanych użytkowników. ZALOGUJ SIĘ | ZAREJESTRUJ SIĘ