Bądź na bieżąco!Zapisz się do naszego newslettera
i ciesz się najnowszymi informacjami
z Twojego regionu.

Od dziś będziesz wiedział(a) wszystko to, co dzieje się interesującego nie tylko w Twoim sołectwie lecz także w całej Twojej okolicy. Nie zwlekaj, zapisz się już teraz!

zapisz się
Bądź na bieżąco!
zapisz się Zapisz się do naszego newslettera i ciesz się najnowszymi informacjami z Twojego regionu.
DZIŚ:
poniedziałek,24 stycznia
Imienieny:
Felicja, Rafał, Tymoteusz
dziś
pogoda_1
°C
jutro
pogoda_2
°C
Wyznacz trasę swojej podróży
1
2
<POWRÓT
"Harklowskie posiady" - spotkanie opłatkowe ZP 2019
obrazek
"Harklowskie posiady" - taki tytuł nadała p. Redaktor Krystyna Waniczek z "Tygodnika Podhalańskiego", która relacjonowała opłatkowe spotkanie Związku Podhalan w Harklowej. "Kiedy Harklowa kolęduje, drży w posadach drewniany kościół. A kiedy łamie się opłatkiem, w górę wzlatują serca..."- pisała dalej.

- Na scyńście, na zdrowie, na to Boze Narodzynie... - tymi słowami winszował licznie zebranym Podhalanom Piotr Pyclik, który chwilę wcześniej wraz z pięcioma innymi kandydatami złożył ślubowanie na sztandar, stając się tym samym pełnoprawnym członkiem Oddziału Związku Podhalan w Harklowej. I zgodnie z wiekową tradycją sypał przy tym owsem, a sypał gęsto niczym do wiosennej roli, jak zresztą na gazdę przystało!
Tegoroczny Opłatek, za sprawą Prezesa Mieczysława Wrocławiaka, przybrał bardzo rozbudowaną formułę. Już o godzinie 15:00 w harklowskim kościele rozpoczął się niezwykły Gorczański Koncert Kolęd, gdzie Dziąciątku grały i śpiewały zespoły z Łopusznej, Knurowa, Dębna, Ochotnicy Górnej i oczywiście z Harklowej. A była to prawdziwa muzyczna uczta, godna tego miejsca.
O godzinie 17:00 rozpoczęła się góralska msza święta, którą odprawił ks. Kapelan Związku Podhalan w Polsce Władysław Zązel wraz z ks. Proboszczem Eugeniuszem Dziubkiem i ks. prof. Robertem Nęckiem. Przed ołtarzem zgromadziły się delegacje zaprzyjaźnionych Oddziałów ZP z Łopusznej, Nowego Targu, Ostrowska, Dębna i Ochotnicy Górnej.
Po mszy świętej przeszliśmy do remizy, która choć niedawno rozbudowana już okazuje się zbyt mała! Bo i nasz Oddział skupia coraz więcej członków, przybyły również osoby zainteresowane tą formą działalności na rzecz swojej Małej Ojczyzny. Po złożeniu życzeń i przełamaniu się opłatkiem nastąpiło ślubowanie nowych członków ZP, następnie wystąpił zespół Mali Horklowianie, wręczone zostały dyplomy i nagrody dla uczestników Konkursu Gwary Góralskiej a laureaci mogli jeszcze raz zaprezentować się, tym razem przed szeroką publicznością. O godne przyjęcie gości zadbała ekipa kucharek pod przewodnictwem p. Teresy Wrocławiak. Na koniec "części oficjalnej" grupa teatralna wystawiła kolejną sztukę, tym razem były to nawiązujące do świąt Bożego Narodzenia "Podłazy", według scenariusza i w reżyserii p. Joanny Plewy. Przedstawienie to spotkało się z gorącym przyjęciem publiczności, wszak jego temat i dynamika, z wyborną muzyką i góralskim tańcem - wszystko to było pięknym uwieńczeniem tego niezwykłego wieczoru. Dobrze było być z Wami!

Zdjęcia: G.G./Krystyna Waniczek
GALERIA ZDJĘĆ
Komentarze
Nie ma jeszcze komentarzy
Dodaj komentarz

UWAGA! Dodawanie komentarzy tylko dla zarejestrowanych użytkowników. ZALOGUJ SIĘ | ZAREJESTRUJ SIĘ